For visitors

Kozakov challenge 2022 is a multicultural festival, organised every year on a hill Kozakov, between cities Turnov and Semily.

What is the festival abou?

From wednesday till saturday, there is organised World Chamionship at downhill skateboarding. You can expect top international riders compeeting at speeds over 100 km/h.

More: At the hill will be organised a rich cultural programm, which will have peak at friday and saturday night. there will be two stages. One for electronic and second for rock music. At both nationally well known DJs/ bands will concert.

Co bude k vidění?
Trať vede lesem a okolí luk/polí. Pro návštěvníky je zajištěné dostatečné množství výhledů. Aby byla zóna pro účastníky a navštěvníky bezbečná, jsou v rizikových částech rozmístěny balíky sena/slámy a sítě. Protože nám záleží na komfortu návštěvníků, během závodu jsou podél trati bary s občerstvením.

Z kopce je několik panoramatických výhledů. Za dobrého počasí je vidět Mladá Boleslav, Trosky, Jizerské hory, Ještěd... Ideální místo pro romantické výhledy na západy slunce.

What can i expect at the hill?

Parkoviště a camp se nachází přímo na kopci. Naleznete zde také stánky s jídlem a pitím. V obci dole pod kopcem se nachází koupaliště.

Kdy se závodí?

13. července/July 2022 - 9.00 - 17.00 - Freeride
14. července/July 2022 - 9.00 - 17.00 - Freeride/Race to qualification
15. července/July 2022 - 9.00 - 17.00 - Race to qualification
16. července/July 2022 - 9.00 - 17.00 - Race

Is there any entry fee?

From friday morning, there is an entry fee for everybody 300 CZK (rides have this entry fee as a part of the registration fee). Children under 15 years have entry fee for free.

Technické informace:

Povrch trati: Asfalt na trati je v kvalitním stavu hladký, bez děr. Závod v tomhle směru nemůže být nikdy přerušen a už vůbec ne zrušen.
Zabezpečení trati: At the turns, there are as a proteciton for the riders hey bales. At the most critical spots, also nets are provided. 
Lenght: 2.88 km
Steepness: 7.89 pecent
Max speed: 105 km/h
Nejvyšší bod: 744m

crossmenu